O mně

Více o mně

Působila jsem jako dramaturgyně a poté umělecká ředitelka Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla v Hradci Králové (2010 – 2019). V roce 1997 jsem obdržela titul MgA. na Divadelní akademii múzických umění v Praze, kde jsem také byla externím pedagogem. V letech 2010 – 15 jsem absolvovala na katedře teorie a kritiky DAMU doktorské studium. V rámci studia jsem byla v roce 2012 na tříměsíční stáži v New Yorku, která ovlivnila mé další tvůrčí směřování. Od roku 2020 jsem nezávislým profesionálem. Věnuji se kreativnímu producenství, dramaturgii, režii, kurátorství výstav pro děti a projektové spolupráci v ČR i zahraničí.

Divadlo Drak

Jako dramaturgyně jsem se v Divadle Drak podílela na několika inscenacích. S Posledním trikem Georgese Mélièse (2014, režie Jiří Havelka, scénografie Marek Zákostelecký), jsme se zúčastnili řady festivalů v ČR i zahraničí. (Německo, Dánsko, Finsko, Estonsko, Turecko, Izrael, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Španělsko).

Ceněnou byla také inscenace Labyrint světa a ráj srdce (2015, režie Ondrej Spišák, scénografie Tomáš Žižka), kdy jsme vytvořili zážitkovou hru “site specific” procházení institucí jako objektem. Divadelní zázrak, sukces měsíce, kulturní událost roku – to jsou označení, která se objevila v ohlasech na výjimečnou inscenaci, kterou mohli diváci navštívit pouze po dobu pěti týdnů. Za necelý měsíc vidělo inscenaci přes 2000 diváků.

V roce 2019 jsem režírovala autorskou inscenaci A na noze pevnina a ve stejném roce jsem se také podílela na konceptu a režii inscenace Zeď podle stejnojmenné knihy Petra Síse.

Pro Divadlo Drak jsem po dobu mého působení připravovala dramaturgii festivalového programu v rámci Mezinárodního festivalu divadlo evropských regionů. Zúčastnila jsem se řady festivalů, pro výběr festivalové dramaturgie a navázání mezinárodní spolupráce. (APAP New York/​USA , PAMS Soul/​Jižní Korea, Festival d’Avignon/Francie, Edinburgh Festival Fringe/​ Velká Británie, Festival Charleville-Mezieres/Francie, Mime Festival Londýn/​ Velká Británie, MIMA Mirepoix/​ Francie, FIMFA Lisabon/​Portugalsko, LUTKE Lublaň/​ Slovinsko, MUKAMAS Tampere/​Finsko, NUKU festival – Talin/​ Estonsko, Festival of Wonder Silkeborg/​Dánsko, Figura Theatrefestival Baden/​ Švýcarsko, Showbox Festival Oslo/​Norsko, FIDENA Buchum/​Německo, HIP festival/​Island, a dal.)

Iniciovala jsem obnovení činnosti Mezinárodního institutu figurálního divadla při Divadle Drak, což je platforma, která se věnuje experimentu, výzkumu a vzdělávání. V prostorách Labyrintu Divadla Drak jsme vybudovali galerii a založili lektorské oddělení, které přispívá k činnosti vzdělávacích aktivit Divadla Drak. Vytvořili jsme zde také prostor pro mezinárodní setkání studentů divadelních vysokých škol Gaudeamus theatrum. V roce 2018 jsme zahájili činnost Kliniky, tj. specializovaného pracoviště DAMU Praha přímo v prostorách Divadla Drak. Program byl podpořen z evropských strukturálních fondů v rámci „Zajištění kvality studia na AMU a posílení reflexe nejnovějších trendů v umělecké praxi.

Poco a poco animato

V roce 2005 jsem byla jedním z iniciátorů pro založení občanské sdružení Poco a poco animato, jehož smyslem bylo oživovat kulturní dění v královéhradeckém regionu. Věnovali jsme se divadelním, hudebním a výtvarným aktivitám a produkcím. V letech 2010 – 13 jsem byla ředitelkou a dramaturgyní Open Air Programu Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, který jsme se transformovali a přinesli do něj dramaturgii tématu (Open Utopia, Open Plantage, Open Spirit). V rámci činnosti Poco a poco animato jsem iniciovala také site-specific projekty: Chemické safari/​Dekontaminační stezka v bývalé továrně na skelná vlákna Vertex (2007) a Nábřeží vody (2009), česko-polskou výměnnou výstavu To samo tylko innaczej Wroclaw/​Hradec Králové (2009) a performanci Living fountain v Metz/​Francie (2010). Podílela jsem se na vzniku a fungování galerie ve veřejném prostoru Walk thrue gallery.

Autorské projekty a spolupráce

V současnosti spolupracuji na dvouletém projektu Moetivi karavan/​Expedice k domovu, na kterém se podílí partnerské organizace Handbendi (Island), Arctic Culture Lab (Norsko). Během rezidencí a společného zkoušení vznikly tři originální inscenace ve speciálně upravených karavanech. Zabývají se tématem domova a jsou určeny pro rodiny s dětmi.

V roce 2020 jsem iniciovala projekt Nothing else, mothers, který se zabývá kompozicí vztahu matek a dcer. Ve spolupráci s Profitart, z.u. jsem se zúčastnila rezidence v polském Gorzanově a ve spolurežiji s Annou Klimešovou vzniklo stejnojmenné divadelní představení, ve kterém hraje Cecile da Costa a Antonie Formanová. 

Ve stejném roce jsem se podílela na režijní spolupráci autorského tanečního představení Cecile da Costa, Roselyne. (Evropská platforma Aerowaves vybrala tuto inscenaci mezi dvacet nejzajímavějších počinů pohybového divadla pro rok 2021.)

Společně s Miřenkou Čechovou jsem se v roce 2019 podílela na ročním projektu Family therapy a následné spolurežii inscenace !O! v Pragovce.

Výstavy pro děti – kurátorství

  • 2021  Jan A jaK dál (galerie Sladovna, Písek) – Živá výstava jako cesta galerií, která nechává zaznít momenty ze života Jana Amose Komenského, zkoumá jeho myšlenky a umožňuje dětem a jejich dospělým porovnat je se sebou samým
  • 2019 A co potom, slone? (Labyrint Divadla Drak, Hradec Králové) – Výstava věnovaná malířce, ilustrátorce a spisovatelce Daisy Mrázkové, která zasáhla svou tvorbou srdce dětí i dospělých. 
  • 2018  Včela – Tajuplný výlet za sluncem (galerie Sladovna, Písek – Interaktivní výstava přináší zajímavé pohledy na včely a na organismus včelstva ve snaze porozumět jeho tajemstvím. 

Mezinárodní spolupráce

  • 2020 – 2022 Moetivi karavan/​Expedice k domovu. Projekt vstupující do krajiny i tradice. Expedice za podstatou toho, co dělá domov domovem. Partnerské organizace: Handbendi (Island), Arctic Culture Lab (Norsko).
    Fond EHP – program Kultura
  • 2013 – 2015 European Puppetry Knowledge Exchange (EPKE) EPKE podpořeného z fondu EU Kultura. Účastníci projektu: LGL, Lutkovno gledališče Ljubljana, Sl, NUKU, Eesti Riiklik Nukuteater (Estonian State Puppet Theatre), EE, Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, o. p. s., CZ. Projekt EPKE byl založen na sdílení zkušeností v oblasti výroby loutek. Jeho cílem bylo zmírnění nízké efektivity rozvoje loutkářské profese, způsobené mimo jiné nedostatkem mezigeneračního a mezikulturního přenosu informací.
    Více si můžete přečíst zde.

Ocenění

  • Česko-slovenská Cena Divadelních novin (2015) za spoluautorství námětu a koncepci inscenace Labyrint světa a ráj srdce podle J. A. Komenského (Divadlo Drak). 
  • Cena města Hradec Králové Hradecká múza (2020) za spolurežii inscenace Zeď (Divadlo Drak) podle stejnojmenné knihy Petra Síse.