!O! — Family therapy
Tantehorse – premiéra Pragovka / dramaturgie, lektorství, spolupráce na koncepci / 2018
„Šílenství? Jen ultimátní svoboda“
Projekt !O! s pracovním názvem Family Therapy je divadlem události. Nachází se na pomezí performance, instalace a happeningu. Je to taneční architektura mezi skutečností a snem ohledávající téma šílenství a psychické nemoci z perspektivy umění jako diagnózy.
Projekt vznikal v rok a půl trvající laboratoři Tantelab, kde se dvě režisérky, devět performerů a čtyři výtvarnice setkávali s psychiatry, psychology a tvůrčími osobnostmi z nejrůznějších uměleckých oborů, aby společně ohledávali terén jednotlivých psychických poruch a nemocí jako východiska pro své charaktery. Forma zrcadlového nahlížení na jednotlivé příběhy, z pozice Foucaltovského rozumu a následně v imersivním prostoru ne-rozumu, vybízí k následnému dialogu s diváky.
Skupina Tantehorse se dlouhodobě zabývá autorskými inscenacemi na pomezí dokumentu, fyzického a tanečního divadla a performance. Její hlavní cíl je umělecké uchopení společensky angažovaných témat a překračování zavedených žánrů.
Trailer
Čechová ve spolupráci s vybraným tvůrčím týmem vytvořila více jak hodinové dílo, jehož dopady násobí industriální prostor bývalé továrny. Neopominutelný genius loci odcizeného prostředí podtrhuje syrovost, drásavost i smířlivost bizarního „rodinného terapeutické sezení“. Rozdělení představení do dvou zón pak odkazuje na nahlížení reality z pozice Foucaltovského rozumu a následně ne-rozumu, o níž Čechová mluví jako o principu, od něhož se odvíjí i tento postapokalyptický kabaret. Tantehorse se v něm zadařilo vytvořit scénicky hutnou metaforu o šílenství jako určitém módu uvažování a umělecké svobody.
Tvůrčí tým dokázal v bývalé jídelně Pragovky naservírovat vskutku pestrý pokrm rozličných chutí, který se nepřejedl ani po vyměřené hodině a půl. Na nevšedním zážitku se podepsaly nejen skvělé výkony účinkujících, ale i genius loci. Seskupení Tantehorse v projektu !O! projevilo nové směřování, otevřelo náruč nastupující taneční generaci, a přitom zachovalo věrnost své dramaturgické linii. Totiž zpracování palčivých témat.
- Režie
- Miřenka Čechová, Dominika Špalková
- Výtvarnice
- Eva Matoušová, Eva Chudomelová, Barbora Johansson Pivoňková, Vendula Bělochová
- Hudba
- Matouš Hekela
- Světelný design
- David Prokopič, Daniel Kozlík
- Produkce
- Jakub Urban
- Představení podpořili
- Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace život umělce, Divadlo DRAK, Švestkový dvůr, Pragovka Art District